fbpx

Tizennégy éve rendezik meg az UNESCO Nemzetközi Jazznapot világszerte, amelyhez mára 190 ország csatlakozott, köztük Magyarország is, immár 11 éve - Pallai Péter és Zipernovszky Kornél közreműködésének köszönhetően. Öt éve határoztam el, hogy legalább egyszer eljutok a központi rendezvényre. Miután minden évben küldtem tájékoztatást a hazai eseményekről, szórólapokat és fotókat, így az ismeretség már adott volt - csak az elhatározás kellett. Mert a JAZZ élőben az igazi! A kulisszatitkok és a pozitívumok mellett néhány negatívumra is rávilágítok (ahogy azt szoktam).

Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én tárta a világ elé tervét, amely elindította az európai béke, integráció és demokratikus együttműködés új korszakát, és lefektette az évtizedek során fokozatosan kialakult mai Európai Unió alapjait. Az ennek emléket állító Európa-napon idén a híressé vált Schuman-nyilatkozat 75. évfordulóját, és mi magyarok, egyben európai uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját is ünnepeltük.

Avishai Cohen négy ráadást hozott álom megnyitója után egy héttel, a Jazzfest Budapest második Erkel Színházban rendezett koncertjén is megtelt a nézőtér. A keleti és nyugati zenét, a tradicionális arab dallamokat a modern jazz improvizációval és elektronikus hangzásokkal ötvöző kortárs zene egyik nagykövetének tartott tunéziai oud virtuóz, Dhafer Youssef fiatal tehetségekből álló zenekarával szintén teltház előtt léphetett fel európai turnéja első állomásán.

A főváros gazdag jazzkínálatában olykor kifejezetten nehéz választani, mert főként a tavaszi és őszi „fesztiválszezon” napjaiban nem ritka, hogy két, sőt három koncert is érdekelné a magamfajta „mindenevő” jazzrajongót. (A mai fiatalok el sem tudják képzelni, hogy évtizedekkel korábban jó ha egy havi jazzprogram felelt meg a mai heti kínálatnak...)  Így aztán május 7-én a Premier Kultcafét céloztam meg, ahol a Hajdu Klára Quartet Szakonyi Milán vendégjátékával mutatta be a legújabb – immáron hatodik – „Nostalgia” c. nagylemezét.

2011 novemberében az UNESCO, az Egyesült Nemzetek Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete Általános Konferenciája jószolgálati nagykövete, Herbie Hancock kezdeményezésére április 30-át az embereket a világ minden táján közelebb hozó, a kultúrák közötti párbeszédet és megértést erősítő jazz nemzetközi napjává nyilvánította. Már a következő évben is koncertek ezreit rendezték világszerte, a Nemzetközi Jazz Nap az elmúlt évtizedben a világ legnagyobb jazz ünnepévé vált, melyhez 2014-ben hazánk is csatlakozott. Azóta a főváros mellett egyre több vidéki városban is a világgal együtt ünnepelhetünk a kis kluboktól a Művészetek Palotájáig, és az utcákon, tereken rendezett ingyenes koncerteken.

A legéletképesebb irányzatok művelőinek, a legendás jazzikonok művészetének felidézése igazi „küldetés”, amit a főváros két legfontosabb jazzklubjában élvezhetünk. A BJC-ben Kollmann Gábor tematikus műsoraiban olyan ikonok kerültek sorra, mint Thad Jones, Cannonball Adderley vagy legutóbb Phil Woods, míg az Opusban a MAO kamaraegyütteseinek tolmácsolásában a műfaj történetének legkarakterisztikusabb lemezalbumait veszik górcső alá.

Jazzmeia Horn budapesti koncertjéről korábban is hírt adott portálunk, talán ennek is köszönhető, hogy május 4-én vasárnap - a négynapos hétvége ellenére - kíváncsi tömegek indultak a Hegyvidék felé. A MOM Kulturális Központban ezen az estén az is kiderült, hogy a XII. kerületi nagykövetségi rezidenciák lakói közül kik, mely nációk küldöttei jazzrajongók, ugyanis tizenkét országból (Amerikai Egyesült Államok, Japán, Kolumbia, Kuba, Kuwait, Marokkó, Mexikó, Nigéria, Pakisztán, Portugália, Szudán és Venezuela) foglaltak helyet a közönség soraiban a kulturális diplomácia képviselői. 

Az egyik legkedveltebb turista és egyben kulturális célpont Spanyolországban a Földközi-tenger partján fekvő Barcelona. Első alkalommal nem sikerült úgy alakítanom a városnézést, hogy izgalmas jazzprogramoknak is a résztvevője lehessek, de idén óriási szerencsémre éppen jazzfesztivált rendeztek pár kilométerre Katalónia fővárosától.

A vasárnapi álomnyitány után a JazzFest Budapest hétfői programjai között a Fonóban egymásután két koncert is szerepelt. Este félnyolctól a Szardínia egyik nevezetességét adó többszólamú éneklési módot, az ősi „cantu a tenore” hagyományát őrző Tenores di Orosei kezdett, a második részben a Borbély Mihály, Farkas Zoltán „Batyu” és Mohácsy Lőrinc Ágoston felállású „agrár-jazz” trió következett, a végén pedig nagy pillanatokat hozó, közös örömzenélésre is sor került.

Az idei Nemzetközi Jazznapon, április 30-án adott koncertet a Szalay Gábor Organ Trió Nagykanizsán. A Móricz Zsigmond Művelődési Ház egyike azoknak a helyeknek, ahol 2014 óta adnak helyet ezen a napon hazai és nemzetközi formációknak. A Szalay Gábor (gitár), Bágyi Balázs (dob) és Horváth Albert (billentyűs hangszer) combo műsorában most a saját szerzemények mellett híres jazz örökzöldek is elhangoztak.

Jazz koncertek - Jazz Concerts in Hungary

H K Sze Cs P Szo V
18
© 2019-24 MagyarJazz / Jazz.hu szakmai jazzportál, szeretett műfajunk, a JAZZ szolgálatában. All Rights Reserved. • Készítette és kiadásért felelős személy: Irk Réka • Kiadó: Jazzponthu Kulturális Alapítvány • 1122 Budapest, Maros u. 28. • Adószám: 19345684-1-43
Az alapítványnak adományt az alábbi bankszámlára köszönettel fogadjuk: 10700770-73692180-51100005